حضور فعال زنان ایرانی در ورزش

شبكه تلویزیونی الجزیره قطر، در ادامه برنامه‌های (نگاهی به ایران) در گزارشی به بررسی وضعیت ورزش زنان ایران پرداخت و گفت زن ایرانی می‌كوشد واردتمام عرصه‌های ورزش جهانی شود. به نقل از ایرنا، این شبكه افزود: زنان ایرانی تاكنون دستاوردهایی در بعضی رشته‌ها كه مناسب جامعه ایران است كسب كرده ولی همچنان درصدد ورود به سایر رشته‌های ورزشی هستند.

الجزیره گفت: چند سال پیش اگر با مسابقات فوتبال زنان درایران مواجه می شدید امری غیرمنتظره بود ولی اكنون فوتبال زنان ایرانی فقط به داخل كشور خلاصه نشده و به مسابقات خارجی هم گسترش یافته و تیم ملی فوتبال زنان ایران در چندین رقابت منطقه‌ای شركت كرده است.

در تیراندازی هم دختران جوان ایرانی می‌كوشند با هدف گیری صحیح به اهداف بیشتری در صحنه ورزش نایل آیند. پس از آنكه همه در ایران دریافتند كه ورزش، یك ابزار مهم برای سازندگی جسم و روح است و نمی‌توان دختران جوان را از آن محروم كرد، زنان ورزشكار ایرانی وارد چندین رشته ورزشی مختلف شد.

این شبكه به نقل از یك مسئول ورزشی زنان ایران گفت: 55 هیئت ورزشی برای مردان و ‪44هیئت برای زنان وجود دارد، هیچ ممنوعیت یا خط قرمزی برای ورزش زنان وجود ندارد و ورزشگاه‌های ویژه زنان وجود دارد ولی مشاركت آنان در رقابت‌های بین‌المللی محدود به مسابقاتی است كه می‌توان در آنها از حجاب اسلامی استفاده كرد. ‪4‬یا ‪ 5‬ورزش وجود دارد كه زنان ایران در رقابت های بین‌المللی آنها شركت نمی‌كنند.

الجزیره افزود: بازی‌های زنان كشورهای اسلامی ابتكار ایران بود كه هدف از آن، گردهم آوردن ورزشكاران زن كشورهای اسلامی برای رقابت در ورزش‌هایی است كه مناسب پوشش اسلامی آنان باشد.

براساس این گزارش، تیم تكواندوی زنان ایران یكی از تیم‌های ورزشكاران زن است كه خود را برای شركت در المپیك آینده پكن آماده می‌كند.

الجزیره درپایان گفت: زنان ورزشكار ایرانی با وجودمشكلات خود برای ورود به جهان ورزش، حضور خود را در ایران ثابت كرده و در صدد كسب دست آوردهای جهانی در ورزش هستند.

شبكه تلویزیونی الجزیره قطر، سپس با عشرت مسعودی عضو شورای عالی گسترش ورزش زنان درباره مشكلات ورزش بانوان ایران گفتگو كرد.