03 مارس 2020
مارس 3, 2020

جراحی بینی گوشتی

0 دیدگاه

جراحی بینی گوشتی

در گذشته جراحی بینی گوشتی با تراشیدن و نازک کردن غضروف ها انجام میشد که تاثیر مثبتی نداشت و بینی بعد از مدتی به شکل اول خود بازمیگشت. اما امروزه به روش فرم دهی و تقویت غضروف ها انجام می شود که تاثیر مثبتی دارد و درصد بازگشت بینی به شکل اول را به حداقل و صفر می رساند. ( متخصص گوش و حلق و بینی )

هنگام جراحی بینی باید به این نکته توجه داشت که بعد از جراحی ، بینی باید با سایر اجزا صورت تناسب داشته باشد. کوچک کردن بیش از اندازه بینی و قوس زیاد باعث بروز مشکلاتی از قبیل اختلال تنفسی و عدم ایجاد تناسب و هارمونی در صورت می شود که خود از اصول جدایی ناپذیر زیبایی است.

جراحی بینی گوشتی
تجربه عمل بینی گوشتی

برخی از افراد مایل به انجام جراحی بینی هستند اما با شنیدن جملاتی مانند بازگشت پذیری بینی گوشتی از جراحی بینی خود صرف نظر می کنند. اما بروز عوارض، بعد از جراحی بینی گوشتی تنها به جراح بینی بستگی دارد؛ بنابراین اگر جراح بینی که انتخاب می کنید در کار خود متخصص باشد هیچ مشکلی بعد از جراحی نخواهید داشت.
مراقبت های قبل از جراحی بینی

بیماران باید از دو هفته قبل از جراحی ، از مصرف داروهایی مانند پروفن پرهیز کنند.
بیماران حداقل به مدت دو هفته قبل از جراحی بینی باید از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل خودداری نمایند.
قبل از جراحی بینی به مدت دو هفته بیماران نباید از سیگار استفاده کنند.
مراقبت های پس از جراحی بینی
بعد از اتمام جراحی بینی بلافاصله تورم آن شروع می شود که با گذشت زمان این تورم از بین می رود اما با انجام مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی می توان باعث سرعت بهبودی آن شد.
ساده ترین روش برای کاهش تورم و درد بینی استفاده از کمپرس یخ است.
استحمام با آب داغ موجب بیشتر شدن تورم بینی گوشتی می شود، پس بهتر است هنگام استحمام از آب داغ استفاده نکنید.
بیماران بعد از جراحی بینی گوشتی باید مصرف نمک خود را به حداقل برسانند.
بالا نگه داشتن سر باعث گردش خون در صورت می شود و این کار به کاهش تورم بینی کمک می کند.
بیماران بعد از انجام جراحی بینی بهتر است تا مدتی از انجام ورزش های سنگین که باعث فشار آمدن به بینی می شوند مانند شنا خودداری کنند.

جراحی بینی گوشتی
جراحی بینی گوشتی با لیزر

ممکن است شما مطالبی در رابطه با جراحی بینی گوشتی به وسیله لیزر خوانده باشید و یا از دیگران شنیده باشید، اما چنین چیزی غیر ممکن است زیرا با لیزر نمیتوان تغییراتی بر روی استخوان بینی انجام داد بلکه تنها می توان ایرادات سطحی پوست بینی را برطرف کرد.
عمل بینی گوشتی فانتزی

امروزه جراحی بینی فانتزی به خصوص بین خانم ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. در جراحی بینی به روش فانتزی بینی به طور قابل توجهی کوچک می شود و در زاویه نیم رخ بینی، قوس زیادی ایجاد خواهد شد و نوک بینی سربالا می شود. در این نوع جراحی تمرکز جراحان بینی بر روی نوک آن می باشد زیرا نوک بینی باید نسبت به جراحی بینی طبیعی تفاوت هایی داشته باشد و به منظور عروسکی شدن شکل بینی، باید نوک آن سربالا باشد. انجام عمل بینی فانتزی برای افرادی که دارای بینی گوشتی می باشند مناسب نیست و بهترین پیشنهاد برای آن ها جراحی بینی به شکل طبیعی می باشد.
تورم ناشی از جراحی بینی گوشتی

هر جراحی که با ایجاد برش در پوست و تغییر در ساختار یک عضو همراه باشد موجب بروز مقداری تورم و کبودی در ناحیه مورد نظر و اطراف آن خواهد شد.

برای انجام جراحی بینی گوشتی و برطرف کردن ایرادات موجود در این نوع بینی، لازم است تا جراح به ساختار بینی دسترسی داشته باشد که این امر تنها با ایجاد برش بر روی پوست آن امکان پذیر است.

ایجاد نمودن برش بر روی پوست بینی و انجام اقداماتی همچون صیقل دادن استخوان ها باعث بروز کمی تورم و کبودی در بینی و نواحی اطراف آن خواهد شد که شدت و میزان آن از فردی به فرد دیگر و با توجه به فاکتورهایی همچون میزان ایرادات بینی و ویژگی های بدن هر فرد متفاوت است.

جراحی بینی گوشتی

راهکارهای کاهش تورم ناشی از جراحی بینی گوشتی

نکاتی وجود دارند که با رعایت آن ها می توان از تشدید تورم بینی جلوگیری کرده و موجب سریع تر فروکش نمودن ورم بینی شد:
تغذیه

تغذیه یکی از عواملی است که بر ورم بینی تاثیر مستقیم دارد، بنابراین:

از خوردن مواد غذایی سفت خودداری نمایید؛ برای اینکه بتوان موادغذایی سفت را به راحتی بلعید و هضم کرد لازم است تا آن ها را به میزان زیاد جوید. عمل جویدن نیز تا حدی موجب ایجاد فشار به فک بالا شده و در نهایت این فشار به بینی منتقل خواهد شد که این امر ورم بینی را تشدید خواهد نمود.
وجود سدیم در نمک موجب شدت یافتن ورم بینی می گردد لذا از خوردن غذاهایی که در پخت آن ها از نمک و ادویه زیادی استفاده شده است بپرهیزید.
رژیم غذایی خود را از میوه و سبزیجات، میگو، ماهی و مواد حاوی فیبر غنی نمایید.

استفاده از کمپرس:

در 2 روز ابتدایی بعد از جراحی بینی هر یک ساعت یک بار به مدت 15 دقیقه بر روی بینی و نواحی دارای ورم کمپرس سرد یا ژل یخ قرار داده و تا مراجعه بعدی به پزشک کمپرس گرم بگذارید..
سرتان را به سمت پایین خم نکنید:

هنگامی که سر به سمت پایین خم می شود گردش خون در ناحیه سر و صورت زیاد می گردد که این امر در افزایش ورم بینی موثر است.

جراحی بینی گوشتی

بر روی بینی تان چسب بزنید:

چسباندن چسب بر روی بینی به مدت 2 ماه بر کاهش یافتن ورم بینی موثر است.
از برقراری رابطه زناشویی به مدت 2 هفته بپرهیزید:

به دلیل اینکه برقراری رابطه جنسی برای فرد با آزادسازی هورمونهای مرتبط با هیجان همراه است موجب پرخونی ناحیه صورت و در نتیجه شدت یافتن ورم بینی موثر است.
تزریق کورتون به بینی:

برای کاهش تورم بینی به طور معمول یک روند طبیعی وجود داشته و برطرف شدن کامل آن به 6 ماه تا 2 سال زمان نیاز دارد.

در صورتی که این روند در بیماری به کندی صورت گرفته یا با وجود گذشت مدت زمان ذکر شده مقدار زیادی از تورم در بینی وجود داشته باشد می توان با تزریق کورتون در بینی میزان ورم را کم نمود که البته به ندرت به آن توصیه می شود.