26 فوریه 2020
فوریه 26, 2020

سپتوپلاستی

0 دیدگاه

سپتوپلاستی

تیغه جدا کننده سوراخ های بینی را سپتوم می گویند و انجام عمل جراحی بر روی این تیغه ، به سپتوپلاستی شهرت دارد. در واقع سپتوپلاستی نام فرآیندی است که طی آن مشکلات تیغه بینی برطرف می گردد. ( جراح بینی مشهد )

سپتوم یک دیواره استخوانی غضروفی بوده که در حالت طبیعی دقیقا در وسط بینی قرار می گیرد و حفره بینی را به دو بخش مساوی تقسیم می نماید اما چنانچه به هر علتی این تیغه از جای خود جابجا شده و به یکی از اطراف تمایل یافته باشد ؛ لذا موجب انسداد در آن مسیر و بروز مشکلات تنفسی ، درد و حتی خون دماغ شدن در فرد می گردد.

سپتوپلاستی

در اغلب موارد انحراف سپتوم به طور مادرزادی در فرد وجود داشته و از بدر تولد با او همراه است ؛ حتی این امکان وجود دارد که به هنگام تولد ، صورت و بینی نوزاد تحت فشار بوده و سپتوم انحراف پیدا کرده باشد. در مواردی دیگر نیز ، در اثر تصادف یا ضربه به بینی ، تیغه آن از جای خود منحرف می شود. به هرحال انحراف تیغه بینی موجب کوچک شدن یکی از حفره ها شده و مسیر عبور هوا را دشوار می کند.

قابل ذکر است در موارد شدید انحراف سپتوم ، ظاهر بینی فرد نیز دچار کجی و انحراف می گردد که در آن صورت عمل رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی ) نیز برای رفع ایراد ظاهری مورد نیاز می باشد.

مراحل انجام عمل انحراف بینی
سپتوپلاستی بسته به وسعت عمل می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام پذیرد ؛ روش کار به این صورت است که جراح سپتوپلاستی از طریق سوراخ های بینی برشی را بر روی تیغه ایجاد کرده تا به غضروف ها و قسمت انحراف یافته سپتوم دسترسی پیدا کند ؛ سپس با تکیه بر مهارت و دانش خود انحراف را برطرف نموده و در صورت لزوم قسمت های اضافه غضروف و استخوان را نیز بر می دارد و راه تنفسی بیمار را آزاد می گرداند. پس از انجام اصلاحات مورد نیاز ، در نهایت ، جراح بینی شروع به محکم کردن سپتوم در جای خود و بخیه زدن آن خواهد نمود ؛ هرچند که ممکن است برای انجام این کار به تیوب و تیغه های مصنوعی نیز ، نیاز پیدا کند.

هزینه عمل سپتوپلاستی
برای کسب اطلاع از هزینه عمل جراحی سپتوپلاستی لازم است که به مطب بهترین جراح سپتوپلاستی مراجعه نمایید و پس از انجام معاینات لازم و بررسی شرایط بینی شما ، هزینه قطعی اعلام خواهد شد.