29 فوریه 2020
فوریه 29, 2020

لیزیک

0 دیدگاه

لیزیک

عمل لیزیک روشی ایمن و کم خطر است که به منظور برطرف کردن و درمان عیوب انکساری چشم نظیر نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم صورت می گیرد.

( عمل لازک در گیلان )


کاندیدای عمل لیزیک چشم

افراد سالمی که علاقمند به استفاده از لنزهای تماسی و عینک نبوده، به بیماری های حاد چشمی مبتلا نیستند و نمره چشم آن ها حداقل به مدت 6 ماه ثابت مانده باشد، کاندیدای عمل ليزيک می باشند.

لیزیک

انواع عیوب انکساری چشم

نزدیک بینی یا میوپی

در این اختلال محل قرار گیری اشعه های نور در جلو شبکیه بوده و موجب می شود که اجسام دور تار مشاهده شده و اجسام نزدیک واضح به نظر بیایند.

اگر دلیل نزدیک بینی وراثت باشد، این بیماری در کودکان 8 تا 12 ساله قابل تشخیص است.

تغییرات نزدیک بینی در سنین نوجوانی که رشد بدن خیلی سریع است بیشتر بوده و میوپی در این دوران شدت می یابد در حالیکه میزان این تغییرات در سنین بین 20 تا 40 سال کم و اندک می باشد.

با توجه به شدت میوپی می توان آن را به دو نوع میوپی خفیف و شدید تقسیم کرد، خطر جداشدگی شبکیه در افرادی که به میوپی شدید دچار هستند بسیار بیشتر می باشد.

تنها راه ترمیم و بازسازی شبکیه جدا شده، جراحی است.

دوربینی یا هیپروپی

این نوع اختلال در اثر کم بودن انحنای قرنیه چشم یا کوتاه بودن قطر قدامی خلفی کره چشم ایجاد شده و به همین دلیل نوری که به چشم وارد می شود در پشت شبکیه متمرکز می شود.

به همین دلیل افراد ابتدا در مشاهده اشیا نزدیک و سپس در دیدن اشیا دورتر دچار مشکل می شوند.

لازم به ذکر است که میزان شیوع این بیماری بسیار کمتر از نزدیک بینی بوده و قدرت تمرکز بینایی فرد مبتلا به این عارضه با افزایش سن کاهش می یابد.

علائم دوربینی

خستگی چشم ها
تاری دید به طور گذرا
پلک زدن مکرر
تاری دید به طور دائمی
عدم توانایی افراد در تمرکز بر روی اشیا
کاهش میزان هماهنگی چشم و دست
بروز مشکلات در دید دو چشمی

آستیگماتیسم

دلیل این اختلال وجود نامنظمی در انحنای قرنیه و شکل آن می باشد که در برخی موارد علت بروز آن نامنظمی انحنا و شکل لنزی است که در پشت عنبیه قرار دارد.

آستیگماتیسم در دو نوع دوربینی و نزدیک بینی است.
نحوه انجام عمل لیزیک

این روش عبارت است از ترکیب جراحی میکروسکوپی، لیزر اکسایمر و لیزر اگزایمر که برای انجام آن از وسیله ای تخصصی به نام میکروکراتوم استفاده می شود.

متخصص چشم با استفاده از میکروکراتوم لایه نازکی از قرنیه که به شکل فلپ است را برش داده و سپس اقدام به تاباندن لیزر اگزایمر به ناحیه زیرین لایه فلپ می کند.

لازم به ذکر است که در اثر عمل ليزیک انجام شده توسط متخصص چشم ، مقداری از ضخامت قرنیه کم خواهد شد.
ممنوعیت عمل لیزیک

خانم های باردار
افرادی با مشکل خشکی چشم
افراد دارای مشکل قوز قرنیه
اشخاص زیر 18 سال
افراد مبتلا به بیماری دیابت حاد
اشخاصی که به آب مراورید، مشکلات شبکیه، کدورت قرینه و آب سیاه مبتلا هستند.