کارتن های شیر هوشمند می شوند

محققان مشغول توسعه کارتن هوشمندی برای شیر هستند. این کارتن هوشمند اطلاعات مختلف مانند مزرعه ای که شیر در آن تهیه شده و همچنین مدت زمان واقعی انقضای شیر را در اپلیکیشن موبایل نشان می دهد.
به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، هرچند افراد بسیاری شیر را قبل از مدت انقضای آن دور می‌ریزند، اما احتمال دارد شیر چند روز دیگر قابل استفاده بوده است.

در همین راستا محققان دانشگاه کورنل برای جلوگیری از چنین دورریزی مشغول توسعه یک کارتن هوشمند هستند.

این کارتن هوشمند در برنامه ارتقای کیفیت شیر (Milk Quality Improvement) تحت توسعه است و طبق آن یک کد QR و حسگری به کارتن اضافه می‌شوند.

این کد شامل اطلاعاتی مانند مزرعه تهیه کننده این شیر، واحد فراوری شیر و میکروب‌های مخصوص این مزرعه و واحد فراوری است که احتمالاً در شیر وجود دارند.

از سوی دیگر حسگر نیز مدت زمان قرار گرفتن شیر در کارتن و همچنین دمای نگهداری کارتن را محاسبه می‌کند.

مشتریان و خرده فروشان با کمک اپلیکیشنی روی موبایل‌هایشان کد QR و حسگر را اسکن می‌کنند و می‌توانند به تاریخ دقیق انقضای شیر دست یابند. علاوه بر آن این اپلیکیشن به فرد کمک می‌کند تا از هدر دادن مواد غذایی و پول نیز اجتناب کند.

مارتین ویدمن محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: می‌توان با استفاده از ابزارهای کشاورزی دیجیتال در کارتن‌های شیر از دور ریز مواد غذایی کاست زیرا بسیاری از افراد شیر را زودتر از حد معمول دور می‌ریزند.

قبلاً محققان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا یک در مخصوص کارتن شیر ابداع کرده بودند که تازگی آن را رصد می‌کرد.