کشتی و وزنه‌برداری

افشای پشت پرده فیلم نماز خواندن دبیر/من هم قبلاً می‌گفتم دبیر ریا می‌کند!

عبدالمهدی نصیرزاده با اشاره به بازتاب انتشار فیلم نماز خواندن رئیس فدراسیون کشتی در جلسه رؤسای فدراسیون‌های ورزشی با وزیر ورزش اظهار داشت: چیزی را که خودم دیدم می‌گویم چرا که متأسفانه دارد بی‌اخلاقی می‌شود، خودم را مدیون می‌دانستم اگر در این مورد صحبت نمی‌کردم. در جلسه با وزیر بودیم که علیرضا دبیر آمد، دیر هم آمد و انتهای مجلس نشست. کارشناس روابط عمومی فدراسیون بدنسازی که عکاس یک خبرگزاری هم است، این فیلم را از دبیر گرفت و بعد از افطار آن را به من نشان داد، به‌شوخی هم می‌گفت "یاد بگیر!"، برایم جالب بود و پرسیدم که چه‌زمانی نماز را خوانده است که خود دبیر رسید، گفتم "ببین شکارچی چه شکار کرده است؟"، و دبیر هم گفت "تو چطور متوجه شدی؟ سجاد انوشیروانی (رئیس فدراسیون وزنه‌برداری) که کنار من بود، متوجه نشد".

* دبیر گفت "مثل اسماعیل احمدی بعد از فُوتَم نمازم را پخش کن"

عضو هیئت رئیسه فدراسیون کشتی ادامه داد: قسم می‌خورم دبیر به بیات گفت "این فیلم را پخش نکن و بگذار وقتی مُردم پخش کن."، حتی به فیلمی که از اسماعیل احمدی در حال نماز خواندن در خانه کشتی گرفته بود، اشاره کرد و گفت "بگذار مثل اسماعیل احمدی وقتی از دنیا رفتم آن موقع فیلم را پخش کن."، عکاس هم گفت "این‌که فیلم خوبی است و ترویج نماز به‌شمار می‌رود" و گفت "من آن را کار می‌کنم."، دبیر گفت "راضی نیستم این فیلم را پخش کنی"، ولی فیلم پخش و حرف‌های نادرستی در موردش گفته شد.

* گفتند "با دبیر کار نکن، او خورده و برده است"!

نصیرزاده با اشاره به اینکه برخی می‌گویند این فیلم پس از هماهنگی با دبیر منتشر شده است، گفت: به‌والله این‌طور نبود، من شاهد بودم، آخرت خودمان را نسوزانیم، خیلی ناراحتم که این حرف‌ها را می‌زنند، من رقیب علی دبیر در انتخابات بودم اما سه سال و 9 ماه از نزدیک با این فرد کار کردم، وقتی می‌خواستم با او کار کنم، همه گفتند "خرابت می‌کند"، گفتند "قبلاً خورده و برده است"، به جان بچه‌ام، من در این ایامی که با دبیر کار کردم، یک بار هم ندیدم دروغ بگوید، ریا کند و شبیه هیچ کدام از چیزهایی که در موردش می‌گفتند باشد. می‌گویند "نمازش ریا است"، ما در این چند سال هر جا رفتیم و صدای اذان آمد، او نماز خواند، ریا یک بار، دو بار، پنج بار، 10 بار، نه سه سال و 9 ماه. ما برای ترغیب یک باشگاه برای حضور در لیگ برتر کشتی پیش مدیرعامل مس رفته بودیم، او منتظر ما بود اما دبیر رفت نماز بخواند، به دبیر گفتم "یک ساعت وقت گرفتم از این آقا و می‌خواهیم پول برای کشتی بگیریم، بعد تو این‌جوری نماز می‌خوانی!"، گفت "خدا را ول کنم بیایم جلسه؟".

* من هم قبلاً می‌گفتم دبیر ریا می‌کند تا از نزدیک او را دیدم

عضو هیئت رئیسه فدراسیون کشتی تأکید کرد: این‌که قبلِ این آدم چه بوده، نمی‌دانم، من حال را می‌گویم. خودم هم قبلاً می‌گفتم ریا می‌کند، اما وقتی با او کار کردم دیدم اعتقاد قلبی‌اش این است. خودم رقیب دبیر بودم، عملکردی که دبیر در این مدت در کشتی داشته، کم‌نظیر است، ساخت‌وسازی که او انجام داد، از ساخت‌وسازی که در کل ورزش کشور انجام می‌شود بیشتر بود، این کار را برای خودش نکرده، برای ورزش اول کشور انجام داده است. وقتی دبیر برای کشتی و بودجه‌اش می‌دود جو رقابتی بین بقیه فدراسیون‌ها هم ایجاد می‌شود و بقیه هم می‌دوند. من رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام هستم، وظیفه‌ام این است از حق و حقوق ورزشم دفاع کنم، اما در عین حال که خودم را جزیی از کشتی می‌دانم، معتقدم هرموقع کشتی بالا بوده حال ورزش ما خوب است، این بخل و حسادت را کنار بگذاریم، چرا نتیجه تیم ملی فرنگی در همین قهرمانی آسیا را نمی‌بینند؟ این تیم که مقتدرانه قهرمان آسیا شد هم زیرمجموعه همین فدراسیون بود.

* دبیر به هیئت رئیسه گفته بود "قهرمانی آسیا برای‌مان مهم نیست"

رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام با اشاره به اینکه دبیر پیش از اعزام تیم به قزاقستان در مورد آن در جلسه هیئت رئیسه صحبت کرده بود، گفت: باید دید تیم ما در چه شرایطی رفت. در جلسه هیئت رئیسه قبل از عید، دبیر به ما گفت که "هدف‌مان قهرمانی آسیا نیست و اولویت و هدف ما جهانی و المپیک است". او تأکید کرد "طبق چرخه به جوان‌هایی که در مسابقات کشوری اول شدند، میدان داده شود و رسیدن به قهرمانی آسیا هم برای‌مان مهم نیست چون می‌خواهیم پشتوانه‌سازی کنیم."، همین کادر فنی در مسابقات قهرمانی جهان 7 مدال گرفت، با همین کادر فنی تیلور شکست داده شد. از جایگاه فردی که سال‌هاست در ورزش حضور دارم، قدردان کشتی‌گیران و کادر فنی هستم که تلاش‌شان را کردند. فدراسیون هم در راستای پشتوانه‌سازی و اعتماد به جوانان چرخه را اجرا کرد. به تیم فرنگی و حسن رنگرز خسته‌نباشید و خداقوت می‌گویم. بعضی از نفرات مثل گلیج و کریمی روزشان نبود، هدف فدراسیون هم قهرمانی نبود، هیئت رئیسه فدراسیون در جریان این موضوع قرار داشت.

* از دبیر چنین توقعی نداشتم، گرفتن صندلی به این راحتی‌ها نیست

نصیرزاده درباره اینکه علیرضا دبیر پیش از این گفته بود عبدالمهدی نصیرزاده یکی از گزینه‌هایش برای شرکت در انتخابات هیئت رئیسه اتحادیه جهانی است، تصریح کرد: نه به دبیر گفتم من را معرفی کند و نه چنین توقعی از او داشتم. من عضو کوچکی از جامعه بزرگ و پرپهلوان کشتی هستم که اگر قابل بدانند همیشه خودم را یک عضو می‌دانم و هر جا کمکی از من برای ورزش کشورم و کشتی بربیاید، با همه توانم وسط می‌آیم.

وی اضافه کرد: در عین حال من کارشناس مدیریت ورزش هستم و این را هم باید در نظر گرفت که برای معرفی کردن یک فرد در راستای گرفتن صندلی، کار به این راحتی‌ها نیست و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد، نیازمند رایزنی بلندمدت و دیپلماسی خاص است و این‌که آن فرد را واقعاً در داخل قبولش دارند داشته باشد یعنی دستگاه ورزش حمایتش کند و مثلاً حمید سجادی به‌عنوان وزیر ورزش، فردی را که قرار است برای عضویت در هیئت رئیسه معرفی می‌شود در سفر به فلان کشور یا دیدار با رؤسای ورزش کشور دیگر معرفی و حمایت کند، دستگاه امور خارجی و سفرای ما هم با مسئولان کشورهای دیگر در این رابطه صحبت کنند و حمایت و رأی بخواهند، رأی به این سادگی‌ها به کسی داده نمی‌شود، باید اینها را به کشور خودمان بیاوریم و قدرت‌مان را به رخ بکشیم، از دستگاه دیپلماسی هم کمک بگیریم، قطعاً این اتفاق می‌افتد؛ حق ما هم هست و دور از دسترس‌مان نیست.

* خادم کرسی مؤثری داشت و دردی از کشتی دوا نکرد

رئیس سابق سازمان لیگ کشتی اضافه کرد: نه‌تنها یک عضو که باید چند عضو داشته باشیم، به‌عنوان مثال؛ چرا «دولت تورلیخانوف» باید رئیس شورای کشتی آسیا باشد؟ ما هم می‌توانیم کرسی مؤثر بگیریم. یک بار گفتم و همه بدشان آمد که؛ نصیرزاده کجای کشتی است که در مورد رسول خادم صحبت می‌کند؟ در عین حال که مربی بین‌المللی کشتی هستم، مدرسم و سال‌ها کتابم رفرنس مربیگری بوده است و آن را خوانده‌اند؛ به‌احترام همه بزرگترها در کشتی حرف نمی‌زنم ولی در حوزه مدیریت که می‌توانم حرف بزنم.

نصیرزاده افزود: واقعیت این است که اگر صندلی مؤثر داشتیم مشکل رژیم اشغالگر قدس در کشتی را حل کرده بودیم، یا میان 4 مسابقه رنکینگ‌دار اتحادیه، یکی هم مسابقات ما بود. حقیقت این است که رسول خادم کرسی داشت اما مؤثر نبود که بتواند دردها و مشکلات کشتی ما را حل کند و سودی به حال‌مان داشته باشد. چرا با وجود داشتن کرسی، نتوانستیم موضوع میزبانی از مسابقات جهانی را حل کنیم؟ من رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام و عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی هستم و سیاست خودم را به آنها دیکته و از حقوق‌مان دفاع کردم، فدراسیون جهانی هم ما را به همین شکل پذیرفته است، یعنی مسابقات خانم‌ها در یک کشور دیگر برگزار می‌شود و ما همین امسال میزبان جوانان بودیم، برای همین است که می‌گویم باید به‌دنبال کرسی مؤثر باشیم که در جهت توسعه کشتی ما باشد، رسول خادم آن کرسی را داشت اما حقیقتاً دردی از ورزش ما دوا نکرد، واقعیت را می‌گویم و فحش هم بخورم مهم نیست.

* باید از دبیر خواهش کنند که برای چهار سال دوم هم بیاید

عضو هیئت رئیسه فدراسیون کشتی با حمایت مجدد از دبیر و شایسته خواندن او برای دوره بعدی ریاست فدراسیون عنوان کرد: عملکرد دبیر فراتر از تصور خودم بود، من نه رفاقت آن‌چنانی با او دارم و نه رابطه ما مرید ـ مرادی است، همیشه هم به‌چشم رقیب به دبیر نگاه کردم چون خودم هم خیلی دوست داشتم رئیس فدراسیون کشتی شوم ولی وقتی خوب کار می‌کند بگویید خوب کار کرده است. دبیر بهترین فرد برای چهار سال آینده کشتی است، در واقع با کارهایی که کرده است جامعه کشتی باید از او خواهش کند که باز هم بیاید.

نصیرزاده یادآور شد: دوستان فراموش کردند در همین دوره گذشته پول اعزام به مسابقات هم فراهم نبود، الآن چقدر اردو و مسابقه و اعزام داریم. منِ رئیس فدراسیون می‌دانم یک اعزام چقدر هزینه دارد آن هم نه با دلار سه‌هزارتومانی که ارز دولتی هم می‌گیری، با دلار 52هزارتومانی، به‌نظر خوشی زیر دل‌شان زده است، دوستان شرایط قبل را فراموش نکنند، هیچ کسی مثل دبیر منافع رفاهی و معیشتی کشتی‌گیران را فراهم نکرده است، باید قدردان چنین رئیسی بود و من به‌عنوان عضو کوچک و علاقه‌مند کشتی، دست دبیر را می‌بوسم و بابت کارهایی که انجام داده است از او ممنونم.

258 258

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا