فوتبال جهان

جهان پشت وینی

ایمان گودرزی؛ یکشنبه شب در نیمه دوم بعد از اینکه وینگر 22 ساله مادرید مورد حمله لفظی هواداران قرار گرفت، بازی دقایقی متوقف شد. وینیسیوس که در این فصل چندین بار از روی سکوها مورد آزار نژادپرستانه قرار گرفته بود، به وضوح خشمگین شد و باعث شد هم تیمی ها و بازیکنان حریف تلاش کنند تا او را آرام کنند.

این بازیکن برزیلی در وقت های تلف شده پس از درگیری با هوگو دورو، مهاجم والنسیا، اولین کارت قرمز دوران حرفه ایش را دریافت کرد و از زمین بازی اخراج شد.

وینیسیوس بعد از بازی به حواشی واکنش نشان داد و با انتشار پستی در اینستاگرامش نوشت:« جایزه ای که نژادپرستان به دست آوردند، اخراج من بود. این فوتبال نیست، لالیگا است. این نه اولین بار، نه دومین و نه سومین بار بود. نژادپرستی در لالیگا طبیعی است. مسئولان این رقابت فکر می‌کنند این اتفاقات طبیعی است بنابراین فدراسیون و حریفان آن را تشویق می‌کنند، از این بابت بسیار متاسفم.»

لالیگا متعلق به نژادپرستان است

وینیسیوس نوشت:« لالیگا زمانی به لیونل مسی و کریستیانو رونالدو تعلق داشت، اما حالا متعلق به نژاد پرستان است. برای اسپانیایی ها که با این حرفم موافق نیستند متاسفم، اما امروز در برزیل، اسپانیا به عنوان کشور نژادپرستان شناخته می شود.»

کارلو آنچلوتی، سرمربی مادرید پس از بازی حمایت خود را از بازیکنش اعلام کرد و لالیگا را به مشکل داشتن در مساله نژاد پرستی متهم کرد. سرمربی ایتالیایی گفت که داور باید بازی را به دلیل شعارهای توهین آمیز به وینیسیوس متوقف می کرد. او افزود:«کل ورزشگاه با شعارهای نژادپرستانه به یک بازیکن توهین می کند و بازی باید متوقف می‌شد.»

جهان پشت وینی

جهان پشت وینی

بعد از اتفاقات بازی مستایا هم تیمی ها، بازیکنان سایر باشگاه ها، شخصیت های فوتبال و سایر حوزه ها علنا از بازیکن رئال مادرید حمایت کردند.

وینیسیوس تنها نیست. دنیای فوتبال در مبارزه با نژادپرستی کنار او ایستاد. پس از حوادث مستایا، ابراز محبت، حمایت و همبستگی با وینیسیوس بسیار بسیار زیاد بوده است. حمایت از سمت هم تیمی هایش شروع شد، با بازیکنان تیم های دیگر، مدیران و شخصیت های مرتبط با فوتبال ادامه داشت و به سیاستمداران ختم شد.

آنچلوتی در توییتی نوشت: «امروز روز غم انگیزی در مستایا بود، جایی که گروهی از هواداران بدترین ورژن خود را نشان دادند. زمان آن رسیده است که از صحبت کردن دست برداریم و با قدرت عمل کنیم. نژادپرستی نمی تواند جایی در فوتبال یا جامعه داشته باشد. نه به نژادپرستی در هر کجا.»

یکی از کسانی که به شدت از بازیکن رئال مادرید دفاع کرد، ریو فردیناند بود. مدافع سابق تیم ملی انگلیس و منچستریونایتد، که یکی از مبارزان ضد نژادپرستی است، در اینستاگرام خود نوشت: «او پس از خفگی و توهین نژادپرستانه در طول بازی کارت قرمز دریافت می کند. چند بار باید ببینیم که این جوان در معرض این توهین ها قرار می گیرد؟ من درد و انزجار را درک می‌کنم، می بینم که او نیاز به کمک دارد … و مسئولین برای کمک به او هیچ کاری نمی‌کنند. مردم باید کنار هم بایستند و از مقاماتی که بازی ما را اداره می کنند مطالبه بیشتری داشته باشند. هیچ کس لیاقت این توهین ها را ندارد، اما شما اجازه آن را می‌دهید. باید یک رویکرد واحد برای این موضوع وجود داشته باشد، در غیر این صورت دوباره فراموش خواهد شد.»

گری لینکر، مجری و مهاجم سابق تیم ملی انگلیس، با اشاره به دریافت کارت قرمز وینیسیوس جونیور، در توییتی نوشت: «یک بار دیگر، بازیکنی که مورد آزار قرار گرفته متهم می‌شود.»

همیشه با تو هستیم برادر

همیشه با تو هستیم برادر. این تکراری ترین پیام، تقریباً یک شعار، در میان بازیکنان رئال مادرید بود که از همان ابتدا برای دفاع از وینیسیوس منتشر شد. رودیگر، بنزما، شوآمنی، کاماویگا، کورتوا، فده والورده… در شبکه های اجتماعی این پیام را برای حمایت از وینی منتشر کردند.

میلیتائو یکی از کسانی بود که بیشترین دفاع را از هم تیمی خود انجام داد. «امروز یک روز غم انگیز دیگر در اسپانیا بود، روزی که متأسفانه نژادپرستان پیروز شدند. شرم آور است! شما مورد نژادپرستی قرار می‌گیرید، از خود دفاع می کنید و سپس به خاطر دفاع از خود اخراج می‌شوید! تا کی باید این موضوع را تحمل کنیم؟ با تو هستم برادر! مبارزه ما ادامه دارد!»

کیلیان امباپه یکی از اولین کسانی بود که برای وینی پیامی را منتشر کرد. فرانسوی در اینستاگرام نوشت:« تو تنها نیستی. همراهت هستیم و از تو حمایت می کنیم.» نیمار، هم تیمی او در پاری سن ژرمن و هموطن بازیکن رئال مادرید نیز پیام مشابهی را منتشر کرد: «من با تو هستم.» مثل اشرف حکیمی: « با تو هستیم برادر»

جهان پشت وینی

رونالدو نازاریو در پیامی که در شبکه های خود منتشر کرد، گفت: «وینی، در مبارزه خود روی من حساب کن. این مبارزه ماست. بار دیگر در نژادپرستی در لالیگا. تا کی؟ تا زمانی که مصونیت از مجازات و تبانی وجود داشته باشد، نژادپرستی وجود خواهد داشت. غیرقابل قبول است که داوران، فدراسیون و مقامات هیچ اقدامی نمی‌کنند و هواداران نیز چنین چیزی را تشویق می‌کنند.»

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، علناً همبستگی خود را با این بازیکن برزیلی اعلام کرد. او در شبکه اجتماعی خود نوشت:«تمام همبستگی ما با وینیسیوس است. نژادپرستی هیچ جایی در فوتبال یا در جامعه ندارد و فیفا از همه بازیکنانی که از این اتفاق رنج برده‌اند حمایت می‌کند. حوادثی که در جریان بازی والنسیا و رئال مادرید رخ داد نشان می‌دهد که مبارزه با این موضوع چقدر حیاتی است.»

نه تنها هم تیمی ها و بازیکنان فعال، بلکه شخصیت های خارج از فوتبال نیز مانند لولا، رئیس جمهور برزیل، در سخنان خود بسیار قاطعانه از وینیسیوس حمایت کردند. وی با بیان اینکه انصاف نیست جوان فقیری که در زندگی موفق شده و در حال تبدیل شدن به یکی از بهترین فوتبالیست‌ها است، دچار این نوع حملات شود و ادامه داد: «نمی‌توانیم اجازه دهیم فاشیسم و نژادپرستی ورزشگاه‌های فوتبال را تسخیر کند.»

بیانیه رئال مادرید

رئال مادرید شدیدترین برخورد خود را نشان می دهد و حوادث دیروز علیه بازیکن ما وینیسیوس جونیور را محکوم می کند. این حقایق حمله مستقیمی به مدل همزیستی کشور قانون اجتماعی و دموکراتیک ما است. رئال مادرید چنین حملاتی را ناشی از نفرت نیز می‌داند، به همین دلیل شکایت مربوطه را به دادستانی کل ایالت، به‌ویژه به دادستانی علیه جرایم ناشی از نفرت و تبعیض، تقدیم کرده است تا حقایق را بررسی کرده و حکم درستی را ارائه دهد. ماده 124 قانون اساسی اسپانیا وظایف دادستانی عمومی را برای ترویج اقدام عدالت در دفاع از قانونی بودن و حقوق شهروندان و منافع عمومی تعیین می کند. به همین دلیل و با توجه به جدی بودن وقایع رخ داده، رئال مادرید به دادستانی کل کشور مراجعه کرده است.

جنگ لفظی تباس و وینیسیوس

خاویر تباس، رئیس لالیگا به اتهامات وینیسیوس مهاجم رئال مادرید در مورد عدم اقدام این سازمان در مورد توهین‌های نژادپرستانه واکنش نشان داد. تباس در ابتدا با توییتی که در شبکه های اجتماعی خود منتشر کرد، خطاب به بازیکن برزیلی گفت:«ما دو بار سعی کردیم جلسه ای با شما بگذاریم و به شما توضیح دهیم رویکرد لالیگا چیست و در موارد نژادپرستی چه کاری می تواند انجام دهد، اما شما با هیچ کدام موافقت نکردید. قبل از انتقاد و توهین به لالیگا، باید خود را به درستی به وینیسیوس معرفی کنید.»

وینیسیوس ساکت ننشست و جواب تباس را داد:« رئیس لالیگا به جای انتقاد از نژادپرستان، در شبکه های اجتماعی به من حمله می کند. هر چقدر هم که وانمود کنید این چیزها را نمی‌بینید، رقابت های شما و کامنت های زیر پست شما چهره واقعی شما را نشان می‌دهد… نادیده گرفتن آن فقط شما را شبیه نژادپرستان می کند. من در مورد نژادپرستی دوست شما نیستم. من عمل و مجازات می خواهم.»

Vinícius quiso poner un mensaje contra Tebas: se lo suavizaron al momento

تباس بار دیگر در جوابی نوشت:« نه اسپانیا و نه لالیگا نژادپرست نیستند. گفتن این حرف خیلی بی انصافی است. در لالیگا، ما هر کاری که ممکن است برای گزارش دادن و مقابله با نژادپرستی انجام می دهیم. در این فصل، 9 مورد توهین نژادپرستانه گزارش شده است (8 مورد از آنها به وینیسیوس). ما همیشه مقصران را شناسایی و به مراجع قضایی تحویل می‌دهیم. مهم نیست که آنها چند نفر باشند. کم کاری نمی‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم وجهه رقابتی که بیش از هر چیز نماد اتحاد بین همه مردم است، خدشه دار شود. بیش از 200 بازیکن سیاهپوست در 42 باشگاه در هر روز بازی مورد احترام و محبت هواداران قرار می گیرند و نژادپرستی بسیار نادر است (9 مورد) و چیزی است که ما می خواهیم آن را ریشه کن کنیم.»

257 251

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا